لباس کار و ایمنی

لباس کار

لباس کار به عنوان یکی از وسایل استحفاظی فردی بوده وهمه ی افرادی که شغلشان در کارگاههای صنعتی است مطلوب است که از لباس کاری استفاده  کنند که با کارشان متناسب باشد. پوشیدن لباس کار به منظور حفاظت از اتفاقات بیرونی و مشکلات خارجی می باشد.

جنس پارچه ای که برای تولید لباس کار مصرف شده خیلی مهم است، به شکل معمول بایستی از جنس پلی استر پنبه،ویسکوز،فلامنت،کتان و یا مخلوط آنها باشد، البته در لباس کار هایی که در مکان های ویژه مانند صنایع مواد شیمیایی استفاده می شوند. هر چقدر مقدار الیاف پارچه طبیعی تر باشند مبادله حرارتی مطلوب تر و راحت تر است.اغلب لباس کارها ۷۰ درصد پنبه و ۳۰ درصد پلی استر می باشد.برای کار هایی که افراد در معرض حرارت زیاد قرار می گیرند بایستی در لباس کارهایشان ۹۰ درصد پنبه باشد.

انواع لباس کار 

 • لباس کار صنعتی
 • لباس کار برای افرادی که شغل سنگینی دارند و در صنعت های خطرناکی مثل نفت و گاز و پتروشیمی مشغول به کار هستند با افرادی که در شغل‌های کم خطر تر کار می‌کنند متفاوت است.لباس کار این افراد بایستی از مواد اولیه ی مرغوب تولید شود.
 • کاپشن شلوار کار
 • کاپشن و شلوار که به آن لباس کار دوتکه گفته میشود.این نوع از لباس کار از دو بخش تشکیل شده است، یک کاپشن و یک شلوار. جنس این لباس‌ها بسته به نیاز طراحی می‌شود
 • لباس کار دوبنده
 • لباس‌های سرهمی و یک‌تکه هستند که معمولاً تعمیرکارها از آن استفاده می‌کنند.
 • تی‌شرت کار
 • یک نوع دیگر لباس کار شامل تی‌شرت های کار می‌باشند که بسته به سفارش مشتری جنسش تعیین می‌شود.اضافه بر این مواردی که در رابطه با لباس کار گفته شد، باید گفت که از تی‌شرت برای هدایای تبلیغاتی نیز استفاده می‌شود.

ویژگی لباس کار مناسب

بسیاری از شرکت ها و کارخانجات برای امنیت کارکنان خود برای آنها لباس کار در نظر می‌گیرند. ویژگیهای یک لباس کار بسته به محیطی دارد که افراد در آن جا کار می کنند.این لباس کار در حقیقت پوششی است که شامل وسیله های حفاظتی افراد می شود.در ادامه به شرح انواع لباس کار و نیاز کارمندان طبق دسته بندی شغلی می پردازیم.هر چه الیافی که در پارچه به کار می رود بهتر باشد،تبادل حرارتی راحت تر انجام می شود.
لباس کارها طبق شرایط دوخته می شوند مثلا افرادی که با حرارت ارتباط اند باید لباس کاری با پوشش آلومینیوم داشته باشند که ۹۰% اشعه مادون قرمز را برگشت می‌دهد. لباس کارهای متفاوتی من جمله عایق رطوبت و سرما،ضد حرارت،ضد مواد شیمیایی و رادیو اکتیو و … موجود است.

۱.لباس کار باید به نحوی باشد که افراد را از خطرات احتمالی حفظ کند.

۲.لباس کار باید کاملا متناسب با سایز افراد و به اندازه دوخته شود.

۳.اگر وجود آستین بلند برای کارکنان مزاحمت ایجاد می کند باید از لباس آستین کوتاه استفاده کنند.

۴.افرادی که با ماشین آلات سروکار دارند باید از لباس کاری استفاده کنند که کاملا پوشیده باشد و از آویز کردن ابزار و داشتن ساعت،کلید و … جلوگیری کنند.

۵.کارکنانی که در محیط های آلوده مشغولند و مدام در معرض گرد و خاک قرار دارند و یا با مواد اشتعال زا و مسموم کننده سروکار دارند نباید از لباس های جیب دار و حتی لبه دارو … استفاده کنند.چون گرد و خاک در منافذ باقی می ماند.

۶.بعضی از افراد با مواد خورنده سروکار دارند باید از لباس کاری استفاده کنند که گاز و آب نتواند در آن نفوذ کند.جنس لباس کار بر طبق نوع ماده استفاده شده تعیین می گردد.

۷.لباس نسوز باید یک سره باشد و بخش های آن شامل کلاه،دستکش و کفش به صورت یک تکه باشد.

۸.لباس افرادی که با مواد اسیدی یا رادیواکتیو سروکار دارند باید کاملا یکپارچه بوده و هیچ منافذی نداشته باشد.همینطور شامل کفش،کلاه و دستکش مخصوص نیز باشد.

۹.کارکنانی که در مناطق سردسیر کار می کنند باید از لباس کار بارانی که کلاه در سر لباس داشته باشد،استفاده کنند و جنس پارچه نیز باید ضد آب باشد.اگر منطقه معتدل باشد آستر نخی و اگر سرد باشد آستر پشمی توصیه می شود.

اگر قصد دارید از لباس کار در فصل گرما استفاده کنید به این نکته ها توجه کنید:

مطلوب است لباس کار به صورت دوبنده باشد یعنی یک شلوار و دو بند برای قسمت بالایی بدن که به شلوار متصل است، مدل دیگری وجود دارد که قسمتی از جلو و پشت را پوشش می دهد و می توان فقط یک تی شرت تن کرد و باعث می شود خیلی تعریق نکنند. جنس پارچه آن این امکان را دارد که کتان،لی،کجراه و یا هر جنسی باشد فقط بایستی درصد پلی استر پایین تر باشد. هر چقدر درصد نخ در پارچه لباس کار بیشتر باشد موجب بیشتر شدن جریان هوا می شود و مانع تعریق زیاد می شود.مطلوب تر است اگر از لباس کار دو تکه استفاده می کنید دارای دکمه باشد چون زیپ دار در آفتاب داغ می شود، مثل روپوش.

 • لباس کار گشاد یا تنگ نخرید سعی کنید متناسب با سایزتان باشد.
 • اگر به خاطر وضعیت کاری بایستی همیشه آستین لباس را تا بزنید مطلوب است لباس کاری که برگزیدید آستین کوتاه باشد.
 • در جاهایی که ماشین آلات وجود دارد لباس کار نباید به هیچ عنوان پارگی با جای باز داشته باشد.
 • مطلوب است به لباس کار هیچ گونه وسایلی وصل یا آویزان نباشد،مانند ساعت،کلید،زنجیر و…
 • به منظور مکانهایی که به خاک و گرد و غبار آلوده هستند از لباس کارهایی که جیب ندارد و لبه دار نیستند استفاده کنید.
 • اگر لباس کار به شکل یکسره باشد و همه دکمه های آن باز نباشد خیلی مطلوب است.
 • به غیر از موقعیتی که مطلوب است آستین لباس کوتاه باشد،آستین را نبایستی تا بزنید.
 • دوخت لباس کار باید محکم باشد و درزهای آن بایستی دو بار چرخ شده باشند.

اگر قصد دارید از لباس کار در فصل سرما استفاده کنید به این نکته ها توجه کنید:

با شروع فصل سرما (زمستان) می بایست تغییری در پوشش لباس کار خود بدهیم. بر خلاف فصل گرما که به دنبال پوشیدن حداقل لباس کار هستیم، این قضیه در زمستان کاملا بلعکس است. عدم پوشیدن یک لباس کار مناسب با شرایط آب و هوایی محل کار ، در درجه اول بر روی سلامتی فرد و بصورت مستقیم تاثیر منفی بر راندمان کار خواهد داشت.

 تعریف لباس کار مناسب با شرایط شغلی، می تواند قابل تغییر باشد. با توجه به ماهیت سرما که می تواند همراه با برف و باران باشد، یک لباس کار می بایست دارای چند ویژگی باشد. این ویژگی ها شامل موارد زیر است:

 • اول اینکه لایه رویی لباس کار می بایست ضد باد و باران باشد.در شرایطی که فقط با باد نه خیلی سرد و باران روبرو هستیم ، بادگیر و شلوار ضد آب (پشت لاستیک) بهترین انتخاب ممکن می باشد. لباس کار بادگیر شلوار شامل ۲ لایه می باشد که لایه رویی لباس از ورود باد جلوگیری می کند و لایه زیرین (پشت لاستیک) از ورود آب و رطوبت به داخل لباس جلوگیری می کند.
 • دوم اینکه از کمترین دوخت ممکن برای متصل کردن اجزای مختلف لباس کار بهم استفاده شود. در نوع تولیدات خارجی لباس کار بادگیر و شلوار زمستانی از تکنولوژی پرس بجای دوخت درزها استفاده می کنند تا میزان ورود رطوبت و آب را به حداقل و یا حتی به صفر برسانند.

اما ممکن در محیطی مشغول بکار باشیم که علاوه بر شرایط جوی بالا (باد و باران) ، سرما نیز می تواند به آن اضافه شود و همین امر فرد را مجاب به تعویض لباس خود با یک لباس کار مناسب دیگر می کند. شاید اولین مسئله ای که بنظر ما بیاید این باشد که با پوشیدن چندین لباس نامناسب ، از سرما در امان باشیم.

شاید این امر در تولید گرما موثر باشد اما انرژی به مراتب بالاتری از فرد در حین کار میگیرد چرا که پوشیدن چندین لباس روی هم ، علاوه بر ایجاد بالای ضخامت ، حرکت بدن فرد را محدود و موجب می شود که برای حرکت اعضای بدن از کالری بیشتری استفاده کند و منجر به خستگی زود هنگام فرد حتی قبل از پایان ساعات کاری خود می شود.

استفاده از آستر در لباس کار کاپشن زمستانی ، کمک شایانی به جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و خروج گرمای بدن به خارج می شود. آستر کاپشن زمستانی به طو معمول در ۳ نوع تولید می شود. کاپشن زمستانی با آستر نمد ، آستر خز و آستر پشم شیشه تولید می شود. که تفاوت کیفیت این آسترها در مطالب پیشین فروشگاه لباس کار سعید گفته شده است. همچنین کاپشن زمستانی م بایست دارای کلاه گرم و ضد آب باشد، چرا که قسمت سر به سرما بسیار حساس تر می باشد.

اما این همه ی لباس کار و کاپشنی که می توانیم در زمستان خیلی سرد استفاده کنیم نیست. با استفاده از یک لباس گرم ( گرمکن و شلوار) در زیر لباس خود ، مقدار گرما را می توان براحتی دوچندان و کار را برای فرد خوشایند نمود. هر چقدر مقدار درصد پنبه استفاده شده در لباس گرم بیشتر باشد و ضخامت کمتری برخوردار باشد، علاوه بر حفظ دمای بدن ، حرکت فیزکی فرد را تحت شعاع قرار نمی دهد.

لباس کاری که می خواهید برای شغل خود انتخاب کنید اول از همه شرایط محیط کارتان را ارزیابی کنید سپس با توجه به این ویژگیهایی که گفته شد لباس  کار خود را بخرید. نکته ای دیگر که حتما متناسب با سایز خودتان باشد. درنتیجه می توان به این نکته اشاره نمود که استفاده از یک لباس کار مناسب که مخصوص همان فصل باشد ، چه نتیجه مثبتی بر حفظ سلامتی و ایمنی فرد و افزایش راندمان در بر داشته باشد.

لباس کار ضدآب

لباس کار ضد آب یکسره: لباس کار یکسره خلبانی که قسمت کاپشن و شلوار آن به هم چسبیده است و سریع می توان آن را پوشید و توسط یک زیپ بسته میشود و سازگار برای محیط هایی است که آلودگی محیط زیاد است و همچنین فصول سرد سال می باشد. برای راحت بودن بیشتر در محیط کار خود میتوانید از لباس کار یکسره خلبانی استفاده کنید.

 لباس کار ضد آب دو تیکه: به کاپشن و شلوار به صورت مجزا گفته می شود و با دفت به شرایط محیط کاری خود می توانید از کاپشن یا شلوار لباس کار استفاده کنید.

ولی باید به ابن نکته توجه کرد هر لباسی مناسب هر محیطی نمی باشد و باید با دقت به محیط کاری و شرایط محیطی لباس کار مخصوص به آن را بپوشید.

جنس لباس های ضدآب

استفاده از آستر در طراحی لباس کار ضدآب زمستانی، کمک بسیار زیادی به جلوگیری از ورود هوای سرد به داخل و خروج گرمای بدن به خارج می شود. آستر لباس کار ضدآب زمستانی به صورت عمومی در ۳ نوع تولید می شود. لباس کار ضدآب زمستانی با آستر نمد ، آستر خز و آستر پشم شیشه تولید می شود. نیز لباس کار ضدآب زمستانی باید دارای کلاه گرم و ضد آب باشد، چرا که قسمت سر بدن به سرما بسیار حساس تر می باشد.اما این همه ی لباس کار و لباس کار ضدآب که می توانیم در زمستان خیلی سرد استفاده کنیم نیست.

با استفاده از یک لباس گرم ( گرمکن و شلوار) در زیر لباس خود، مقدار گرما را می توان به آسانی دوبرابر و کار را برای فرد خوشایند کرد. هر چقدر میزان درصد پنبه استفاده شده در لباس گرم بیشتر باشد و ضخامت کمتری برخوردار باشد، علاوه بر حفظ دمای بدن، حرکت فیزکی افراد را کاهش نخواهد داد.

 لباس کار ضدآتش

از البسه ضد اشتعال در محیط‌های گازی به منظور استفاده در مراکز آتش نشانی و گروه‌های ایمنی از سوی شرکت‌ها و کارخانجات فعال در صنعت نفت، گاز و پتروشیمی استقبال می شود.

این البسه دارای خواص ضداشتعال، ضد باکتری، خنک کنندگی و آب گریزی دانسته و آنها را برای استفاده در صنایع نفت، گاز و پتروشیمی، ذوب فلزات، برشکاری و جوشکاری مناسب معرفی کرده است.

از جمله مواد سازنده این البسه می‌توان به دی اکسیدتیتانیوم، nano Clay و نانونقره اشاره داشت. ماندگاری و دوام بیشتر این محصولات، مزیتی است که باعث برجسته نمودن این محصولات نسبت به محصولات بدون کاربرد فناوری نانو شده است.

شرکت طراحی لباس فرم و لباس کار  کیان هور  به صورت تخصصی در زمینه لباس کار،ایمنی و حفاظتی فعالیت دارد و با دارا بودن سابقه درخشان در تامین پوشاک بزرگ ترین و معتبرترین شرکت های ایرانی و خارجی دولتی و خصوصی دارای رزومه قوی و معتبری در این زمینه میباشد.مفتخر میشویم که تامین کننده پوشاک شما باشیم.

جهت مشاهده مدل های لباس کار شامل : لباس کار ایمنی ،لباس کار مهندسی ، لباس کار تبلیغاتی ، کاپشن و شلوار کار، لباس کار یکسره و لباس کار دوبنده ادامه مطلب را مشاهده بفرمایید :

Kian@hour

اردیبهشت ۱۱, ۱۳۹۹

لباس کارمحصولات

لباس کارلباس کار ارزانلباس کار ایمنیلباس کار حسن آبادلباس کار کرجلباس کار مردانهلباس کار مهندسیلباس کار یکسرهلباسکار آتش گریزلباسکار ضد اب

دسته‌بندی نشده

لباس کار-لباس ایمنی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *